پروتکل SIP

پروتکل SIP که مخفف Session Initiation Protocol است پروتکلی برای ارسال صدا و تصویر می باشد. پروتکل SIP پروتکلی برای برقراری ارتباط بین دو دستگاه می باشد.سیپ یک پروتکل سیگنالینگ می باشد که برای انتقال داده های مولتی مدیا مورد استفاده قرار می گیرد، این اطلاعات می توانند در قالب تماس های صوتی بوده و یا حتی به صورت انتقال تصویر یعنی تماس تصویری مورد استفاده قرار بگیرند.این پروتکل بر روی لایه پنجم OSI قرار دارد و با ارسال پیام هایی که بین دو طرف منتقل می شود کار می کند.

المان‌های پروتکل SIP

User Agent:یک واحد منطقی برای ایجاد و دریافت message و مانند http در header پیامهای دریافتی و ارسالی اطلاعاتی درباره User Agent وجود دارد.

Proxy Server:یک واحد منطقی که نقش میانجی یا در اصل روتر را بازی می‌کند زمانی که ما بخواهیم یک سری policy را روی ارتباطات وضع کنیم در واقع از پروکسی سرور استفاده می‌کنیم.

Registrar: یک SIP endpoint است که در خواست‌های REGISTER را Accept می‌کند در واقع زمانی که در یک endpoint رجیستر می‌کنیم آن endpoint اطلاعات مارا در یک دیتابیس ذخیره می‌کند.

Redirect Server:یک User agent serverی است که یک response با کد ۳۰۰ ایجاد می‌کند که باعث می‌شود یک کلاینت با یک URI ارتباط مستقیم بر قرار کند. sip redirect gateway:یک اینترفیس است یرای ارتباط با شبکه‌هایی با پروتکل‌های متفاوت مثل مخابرات.

Session border controller:یک دستگاهی که در voip برای کنترل جریان تماس استفاده می‌شود و در واقع می‌تواند کیفیت و کنترل مکانیسم voip کنترل کند.

در پروتکل SIP پیام‌ها به دونوع تقسیم می‌شود:

۱:request و ۲: response

در زیر  انواعی از پیام‌هایی سیپ که جهت ارتباط سگنالینگی بین سرور و کلاینت ردو بدل می‌شود دیده می‌شود:

پیام INVITE: یک request است و هنگامی که یک شماره گرفته می‌شود و این شماره در PBX تبدیل آدرس IP شده و این پیام برای مشترک مخاطب ارسال می‌شود و درخواست ارتباط می‌نماید در صورت قبول پیشنهاد جهت برقراری تماس از طرف تماس گرفته شده تلفن او زنگ می‌زند.

پیام ACK: یک response است که این پیام در صحت رسیدن بسته‌های SIP با استفاده از پروتکل TCP به مااطلاع رسانیمی‌کند.

پیام BYE: یک request است و این پیام پس از گذاشتن یکی از گوشی‌های طرفین از طرف همان مخاطب برای مخاطب دیگر ارسال می‌شود که حاوی اطلاعاتی مینی بر عدم حضور طرف مقابل برای مکالمه می‌باشد.

پیام CANCEL: این پیام تنها پیامی است که توسط پروکسی سرور صادر می‌شود و در آن بیان می‌شود که تماسی که در حالت معلق است قطع شود سپس نیز پیام BYE صادر می‌شود که هردو این پیام‌ها REQUEST می‌باشد.

پیام OPTIONS: این پیام یعنی که از (U.A)که مخفف(USER AGENT) یا (P.S) که مخفف (PROXY SERVER) است، خواسته باشیم که توانایی‌هایی های خود را بیان کنند و یک REQUEST می‌باشد.

پیام REGISTER: یک request است و این پیام حاوی اطلاعاتی است که از سمت کلاینت به سرور جهت معرفی خود به آن صادر می‌گردد. در این پیام اطلاعاتی از جمله IP,PORT ,OPTION و…را مورد پیشنهاد قرار می‌دهد.

البته این پیام‌ها گوشه‌ای از پیام‌های SIP است و به عنوان مثال بیان شد.

در کل پیام های SIP به تقسم بندی زیر می باشند:

  • (۱XX) این پیام ها اطلاع رسانی می کنند مانند ۱۰۰ TRYING
  • (۲XX)نشانه موفقیت در کار مورد نظر است ۲۰۰ OK
  • (۳XX) که نشانه جابجایی را دارد ۳۰۰ Multiple Choices
  • (۴XX) نشانه خطای درخواست مشترک BAD REQUEST 400
  • (۵XX) نشانه مشکل در سمت سرور است ۵۰۰ ROUTING FAILED

درباره کیمیاشبکه