سیپ ترانک

سیپ ترانک (SIP TRUNK) چیست؟

سرویس سیپ ترانک (sip  trunk)  یک روشی است برای تلفن های تجاری درشرکت ها وسازمان های بزرگ که چطور می توان مثلا ۱۰۰ خط تلفن را مدیریت کرد و از آن استفاده بهینه کرد.
به عبارتی از طریق  (sip trunk) می توان ارتباطی ازبستر شبکه وبا استفاده ازیکی از پروتکل های رایج ترانک بنام sip  امکان برقراری مکالمات را فراهم کرد.
خطوط سیپ ترانک این اجازه را به شرکت ها وسازمان ها می دهد تا برخلاف خطوط دیجیتال نسل قدیم به تعداد دلخواه خط و یا شماره تلفن خیداری کنند وهمچنین برخلاف خطوط آنالوگ نسل قدیم می توانند به میزان مورد احتیاج حساب کاربری خود را شارژ کرده و از خطوط استفاده کنند. خطوط سیپ ترانک در کل اجازه مدیریت و نظارت بیشتری به شرکت ها وسازمان ها بر روی خطوط تلفنی خودرا می دهد.
سیپ ترانک

مزیت های مهم (SIP TRUNK)

  • هزینه کمتر
  • کیفیت بالاتر
  • امکان برقراری ویدیو کنفرانس بین مشترکین ویپ داخلی با بیرون
  • امکان جابه جایی وامکان تعیین تعدادخطوط ونوع آن ها
  • عدم استفاده از سخت افزار پرهزینه FXO
  • قابلیت اطمینان بالا
  • و…

شرایط مورد نیاز برای استفاده از سیپ ترانک (Sip Trunk)

  1. استفاده از پهنای باند اینترنتی موردنیاز جهت مکالمه همزمان
  2. مشتری نیازمند خرید مودم های G.SHDSK.BIT  می باشد.
  3. تجهیزات مرکز تلفن ما(مشتری) باید پروتکل sip را پشتیبانی کند.

مودم سیپ ترانک (Sip Trunk)

سیپ ترانک مخابرات به دو صورت روی زوج سیم مسی و فیبر نوری در اختیار مشترک قرار می گیرد. بر روی زوج سیم مسی از مودم های G.SHDSL.BIS که به مودم سیپ ترانک مشهور هستند استفاده می شود که می توانید در بخش مربوطه مودم های مختلف را مشاهده کنید. بر روی فیبر از مودم های فیبر نوری استفاده می شود و چون ارتباط شبکه ای با مخابرات از طریق فیبر برقرار می شود نیازی به مودم های جی دات بیز نمی باشد.

امکان برقراری یک ترانک تحت پروتکل SIP از طریق شبکه مقدور می باشد، ولی شرکت مخابرات به دلایلی که احتمالا بستر موجود مخابراتی و امنیت ارتباط، از شاخص ترین های آن بوده است از مودم دات بیز برای بستر مورد نیاز جهت ترانک های پر ظرفیت SIP استفاده می کند و از متقاضیان خطوط پر ظرفیت می خواهد تا مودم هایی که از این استاندارد پشتیبانی می کنند را تهیه کنید.

مودم های G.SHDSL.BIS مودم هایی هستند که امکان دریافت وتبادل دیتا را پهنای باند زیاد فراهم می کنند.

سیپ ترانک چگونه کار می کند:

سیپ ترانک(sip trunk) از تکنولوژی viop و بر پایه پروتکل سیپ SIP  به انتقال خطوط پرداخته و کار میکند.

خطوط سیپ ترانک محدودیت های فیزیکی خطوط نسل قدیم را به طور کامل حذف میکند. یعنی دیگر نیازی به سخت افزار، سیم کشی، باکس های تلفنی حجیم مانند چیزی که برای خطوط آنالوگ نسل قدیم وجود داشت نیست.

تبدیل و کاهش چندین خط آنالوگ به یک ارتباط مجازی بر روی بستر اینترنت باعث کاهش بسیار زیاد هزینه نگهداری خطوط و صرفه جویی در زمان استفاده شده از بخش IT سازمان میگردد. البته با وجود خطوط سیپ ترانک نیز هنوز برخی شرکت ها برای بعضی امکانات مانند ارسال و دریافت فکس و دستگاه های هشدار دهنده ALARM ترجیح می دهند از خطوط آنالوگ استفاده کنند.

یک شماره تلفن سیپ یا همان Direct Inward Dialing number)  DID) وقتی در قالب سیپ ترانک به فروش می رسد هزینه بسیار پایینتری در بر دارد. در خطوط نسل قدیم وقتی شماره تلفنی به فروش می رسید هزینه های نگهداری سرویس، سخت افزار ارتباطی، پیاده سازی و کابل کشی تماما محاسبه و در قالب فروش شماره تلفن لحاظ میگردد در حالی که در خطوط سیپ ترانک به دلیل حذف یا کاهش هزینه های پیاده سازی یا سخت افزاری نهایتا منجر به کاهش هزینه شماره تلفن می شود.

شرکت کیمیا شبکه مشاور ومجری سیستم های تلفن تحت شبکه (ویپ) دراصفهان

تماس با ما