پسیو شبکه چیست؟

پسیو شبکه چیست ؟

پسیو شبکه چیست ؟  پسیو شبکه به ‌تمامی تجهیزاتی که عملکرد آن‌ها بدون نیاز به جریان برق باشد و در هدایت و یا تقویت سیگنال‌ها نقشی نداشته باشدگفته می‌شود مانند: کابل، کیستون، سوکت، داکت، رک و … .

در این مقاله سعی شده است تا با معرفی کلیه محصولات پسیو، کاربرد آن‌ها، تفاوت‌ها و استانداردهای مطرح بتوانید دقت لازم را در انتخاب و خرید این محصولات به کار ببندید

تجهیزات پسیو شبکه

انواع کابل شبکه

کابل UTP: کابل‌های UTP در چند Category (دسته‌بندی) معرفی می‌شوند. این دسته‌بندی به صورت زیر می‌باشد:

Cat 1: همان سیم تلفن دو رشته‌ای می‌باشد.

Cat 2:حداکثر سرعت آن ۴ مگابیت در ثانیه بوده و برای شبکه‌های Token Ring استفاده می‌شود.

Cat 3:حداکثر سرعت آن ۱۰ مگابیت در ثانیه بوده و برای شبکه‌های Token Ring استفاده می‌شود.

Cat 4:حداکثر سرعت آن ۱۶ مگابیت در ثانیه بوده و برای شبکه‌های Token Ring استفاده می‌شود.

Cat 5: سرعت این کابل ۱۰۰ مگابیت در ثانیه است. حداکثر مسافتی هم که ساپورت می کند ۱۰۰ متر می‌باشد.

Cat 5e:سرعت این کابل ۱۰۰ مگابیت در ثانیه است. حداکثر مسافتی هم که ساپورت می کند ۱۰۰ متر می‌باشد.

Cat 6:سرعت این کابل ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه است. حداکثر مسافتی هم که ساپورت می کند ۱۰۰ متر می‌باشد.

Cat 7: کابل‌های جدید می‌باشند که بیشتر در دیتا سنتر از آن‌ها استفاده می‌شود.

Rack (رک):

قطعاتی مانند Switch، روتر، سرور، فایروال و … در داخل جعبه ای به نام رک قرار می‌گیرند. رک‌ها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و بسته به نیاز می‌توانیم رک مورد نیازمان را انتخاب نماییم. واحد اندازه گیری رک Unit (یونیت) می‌باشد. عموما رک‌ها در اندازه‌های ۴ یونیت، ۶ یونیت، ۹ یونیت، ۲۰ یونیت، ۲۴ یونیت و … ساخته می‌شوند. اندازه های ۴، ۶ و ۹ یونیت رک‌های دیواری می‌باشند و رک‌های ۲۰، ۲۴ و … رک‌های ایستاده می‌باشند.

مواردی که در انتخاب رک مورد توجه قرار می‌گیرد:

-اندازه رک: که بر مبنای یونیت سنجیده می‌شود.

– عمق رک: عمق رک‌ها عموما ۳۰، ۳۴، ۴۰، ۴۶ و … می‌باشد.

– فن (Fan): بعضی از رک‌ها یک یا چند فن برای خنک کردن تجهیزات داخلی خود دارند.

سوکت شبکه یا سوکت RJ 45:

جهت اتصال کابل شبکه به کامپیوتر (کارت شبکه) از سوکت شبکه استفاده می‌شود. انتهای هر دو طرف کابل شبکه اصولا سوکت شبکه می‌خود. سوکت شبکه را RJ 45 نیز می‌گویند. سوکت شبکه از سوکت تلفن کمی بزرگتر می‌باشد.

Keystone (کیستون)

این قطعه را مانند پورت Lan‌ای که بر روی کامپیوترتان وجود دارد تصور کنید. قطعه‌ای است که داخل قوطی کبریتی یا پریز شبکه قرار می‌گیرد. سوکت شبکه موجود بر روی کابل به کیستون وصل می‌شود. بعبارتی کابل شبکه‌ای که از کامپیوتر به پریز شبکه وصل می‌شود در اصل به همین کیستون متصل می‌گردد.

پریز شبکه یا قوطی کبریتی:

کیستون داخل این قطعه قرار می‌گیرد. پریز شبکه در انواع تک پورت یا دو پورت ساخته می‌شود.شبکه

داکت

قطعه‌ای است که کابل‌های شبکه درون آن قرار می‌گیرند. داکت‌ها در اندازه های مختلفی ساخته می‌شوند. معیار سنجش آن‌ها سانتی‌متر است. برخی از افراد نیز برای سنجش اندازه داکت‌ها از کلمه نمره استفاده می‌کنند. مثلا داکت نمره ۲ یا نمره ۳ یا نمره ۶٫ اگر می‌خواهید دو یا سه رشته کابل را داخل داکت قرار دهید می‌توانید از داکت نمره ۲ یا ۳ استفاده نمایید. برخی از افراد نیز داکت‌ها را به صورت عمق * عرض عنوان می‌کنند. مثلا داکت ۳*۳ یا ۳۰*۳۰ همان داکت نمره ۳ است. داکت نمره ۳، داکتی است که عرض و عمق آن ۳ سانتی‌متر است.

ترانک (Trunk)

داکت‌ها قرار گیرند زیاد باشد به جای داکت از ترانک استفاده می‌کنیم. مورد استفاده ترانک دقیقا مانند داکت است. بعبارتی ترانک همان داکت است اما با ظاهری شیک‌تر و زیباتر. یکی از قابلیت‌های ترانک این است که می‌توانید بر روی آن پریز شبکه، پریز برق و … را قرار دهید.

Patch Cord (پچ کورد)

یک کابل شبکه است که دو سر آن سوکت شبکه (RJ 45) خورده است. اصولا پچ کورد برای اتصال پچ پنل به سوئیچ استفاده می‌شود. از پچ کورد برای اتصال کامپیوتر به پریز شبکه نیز استفاده می‌شود. پچ کوردها ۱ متری، ۳ متری و ۵ متری هستند.

Patch Panel (پچ پنل)

این قطعه داخل رک نصب می‌شود. اصولا یک سر کابل شبکه به پریز شبکه و سر دیگر آن کابل به پچ پنل می‌خورد. پچ پنل‌ها در انواع مختلف ۱۶ پورت، ۲۴ پورت، ۳۶ پورت و ۴۸ پورت ساخته می‌شوند. در ضمن پورت‌های موجود در پچ پنل نیز به صورت Cat 5 و Cat 6 ساخته می‌شوند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *