تلفن تحت شبکه

تلفن تحت شبکه چیست ؟

دراین تلفنها همگرایی شبکه‌های صوت ودیتا امکان‌پذیر می‌باشد. تلفن تحت شبکه یک دستگاه دیجیتالی باهوش با واسط شبکه LAN می‌باشد. تلفن تحت شبکه دارای یک آدرس IP وکانکتورهای استاندارد (RJ- 45) می‌باشد لذا اینگونه تلفنها می‌توانند درون هرپورتی درشبکه LAN قرار گیرند. از آنجائیکه به تلفنهای مذکور آدرس IP اختصاص می‌یابد لذا امکانات در آن بسیار زیاد است و این امکانات وقابلیت‌ها بستگی به Feature‌هایی که تولیدکنندگان روی آن قرار می‌دهند دارد. کاربردهای مــهم آن شامل Unified Messaging، Collaboration، کنفرانس وغیره می‌باشد. با تلفن تحت شبکه ها کاربران می‌توانند Extension خودشان را باخود حمل کرده بطوری که هرگز یک مکالمه‌ را از دست ندهند.

با استفاده‌ از این تلفنها می‌توان ارتباطات کنفرانس ایجاد نمود. می‌توان اطلاعات web را درحال پاسخ به مکالمه خواند و یا به یک سرویس Web based برای چک کردن پست الکترونیکی، وضعیت هوا، شرایط ترافیک یا چک کردن موجودی خود در بانکLogin کرد.

تلفن تحت شبکه

تلفن تحت شبکه

عموماً این تلفنها قادر هستند دیتا و صوت را روی LAN های موجود ارسال نمایند. علاوه بر توانایی‌های مذکور بعضاً این تلفنها قادر هستند کاربردهای بیسیم را همراه با کاربردهای تلفن معمولی دریک ساختار

تلفنی واحد ارائه نماید. عموماً نرم‌افزار این سیستمها قابلUpgrade شدن‌‌ می‌باشند. تعدادی از قابلیت‌های دیگر این قبیل تلفنها بقرار ذیل می‌باشند:

۱- دارای دکمه کنترلی صدا برای ارتباطات ورودی روی بلندگو و گوشی تلفنی.

۲ـ غیرفعال نمودن یک ارتباط بدون اینکه گوشی را روی قلاب بگذاریم.

۳ـ دارای قابلیت Mute Function برای قطع گوشی و میکروفن بدون استفاده از دست.

۴- انتقال مکالمه به Extension دیگر ویا به یک شماره دیگر.

۵- انجامCall Forward به شماره‌های داخلی و خارجی.

۶- دارای نشانه‌گر انتظار پیام(Stuttered dial tone).

۷- توانایی ایجاد Conference

۸- توانایی ارائه سرویس Call back

۹- توانایی ارائه سرویس Call Conferencing

۱۰- توانایی ارائه سرویس Call Forwarding

۱۱- توانایی ارائه سرویس Call Hold

۱۲- توانایی ارائه سرویس Call Transfer

۱۳- توانایی ارائه سرویس Do not disturb

۱۴- توانایی ارائه سرویس Intercom

۱۵- توانایی ارائه سرویس ‍Paging

۱۶- توانایی ارائه سرویس Speed dialing

معمولاً کیفیت صوت و ضریب اطمینان در این سیستمها همانند تلفنهای سنتی می‌باشد و براحتی قابل مدیریت‌ کردن می‌باشند. این تلفنها می‌توانند به یک PC وصل شده و قادر هستند براحتی با شبکه دیتا ارتباط برقرار نماید. در جاهایی که فقط نیاز به یک تلفن می‌باشد از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است که از تلفن تحت شبکه استفاده‌ گردد. تلفن‌های IPبصورت استاندارد قابل ارائه‌ می‌باشندو از آنها می‌توان‌ در IP Telephonyاستفاده نمود.

یک IP Telephone نمونه دارای شش دکمه جهت Featureها و تعدادی کلید جهت راهنما قابلیت‌ها و عملکردها می‌باشد. این تلفن قادر است زمان، تاریخ و اسم مشترک تلفن‌کننده و شماره تلفن‌ او و رقم‌هایی که گرفته شده است را نمایش دهد.

این تلفن دارای توانایی گرافیکی نیز می‌باشد.روش‌های زیر استفاده از IP- Phone را مقدور می‌سازند:

با استفاده ازButtonها

با استفاده از‌Soft keyها

با استفاده از Navigation key

دسترسی مستقیم با استفاده از رقمهای مربوطه

از دیگر قابلیت‌های این سیستم می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

تلفن تحت شبکه قادر است پیامهای ورودی را گرفته و آنها را دسته‌بندی کند و روی صفحه برای کاربر نمایش دهد. با این روش کاربر خیلی موثر و سریع می‌تواند جواب تلفن‌های خود را بدهد. این سیستم دارای دفترچه تلفنی است بنامLPAP3 .(Light Weight Directory Access Protocol) نور صفحه نمایش این تلفن قابل تنظیم می‌باشد. این سیستم دارای Ringer Tone و تنظیمات صدا برای کلیه صوتها از قبیلRinger Head Set, Handset, و بلندگو می‌باشد. با استفاده از این تلفن کاربرها می‌توانند به اطلاعاتی نظیر وضعیت هوا، بورس و یا هر اطلاعاتی که درWeb وجود دارد دسترسی پیدا نمایند. با این تلفن می‌توان مستقیماً به شبکه Ethernet متصل شد. Virtual LAN جداگانه جهت PC و تلفنIP توسط مدیریت این سیستم قابل تعریف می‌باشد.

تلفن تحت شبکه نرم افزاری

این تلفنها یک Desk Top Application است که کامپیوتر شما رابه یک تلفن با تمام قابلیتها تبدیل می‌کند و برای کامپیوترهایی که می‌توان موبایل را به آن متصل نمود مناسب می‌باشد. از طریق تلفن تحت شبکه نرم افزاری می‌توان پست الکترونیکی خود را چک کرده و هیچ مکالمه‌ای درحالیکه شخص از اداره‌اش دور است از بین نمی‌رود.IP-Soft-Phone دارای قابلیت دیگری بنامCall Tracing ،Desktop Collaboration و On-Click Dialing در مسیرهای on-line می‌باشد. همچنین دارای قابلیتهایCaller Identification، دسترسی به اطلاعات مشخص از سرویس‌های Directory Integration ,Web-Based و هندل کردن مکالمات همزمان می‌باشد.

باIP-Soft Phone هایی که مخصوص کامپیوترهای جیبی می‌باشد می‌توان در حال حرکت با شبکه تلفنی ارتباط برقرار نمود. عملکرد این تلفن (قابلیت‌ها و سرویس‌های آن) در واقع مانند یک تلفن معمولی است. این تلفن کلیه قابلیت‌های تلفن سنتی علاوه بر قابلیت‌های پیشرفته دیگر را پشتیبانی می‌کند.

این تلفن بدون هیچ سخت‌افزار اضافی تحرک‌پذیری را افزایش می‌دهد. ایجاد تنظیمات شخــصی برروی این تلفن امکان‌پذیر می‌باشد. با این تلفن کاربران موبایل می‌توانند در هرجایی که باشند مکالمات را دریافت کنند. کاربرانی کــه در فاصله طــولانی قرار دارند می‌توانند با اســتفاده از Call VPN,LAN خود را دریافت نمایند.

این تلفن برای استفاده در مکان‌هایی است که ارتباطات بحرانی می‌باشد و استفاده از تلفنهای سلولار مجاز نمی‌باشد؛ از قبیل بیمارستانها و هواپیماها.

تلفن تحت شبکه نرم افزاری یک برنامه کار‌بردی برای کامپیوترهای تحت Windows می‌باشد که می‌توان آنرا به دو صورت مورد استفاده قرارداد:

۱- بعنوان Stand Alone end Station

۲- In Conjunction With IP-Phone

IP-Soft Phone دارای قابلیت‌های زیر می‌باشد :

تحرک‌پذیری

با نصب IP-Soft Phone، این تلفنها بروی Laptop هر زمانی که به شبکه متصل شویم می‌توان مکالمات را دریافت نمود. حتی در حال حرکت نیز می‌توان جهت چک کردن پست صوتی و همچنین برای زنگ‌زدن بصورت on line.از آن استفاده کرده و اتصال Dialup برقرار ساخت.

۲- Directory Integration

با استفاده از این تلفن می‌توان خیلی سریع نام شخص ویا پست الکترونیکی او را از راهنما جستجو کرد و با او ارتباط برقرار ساخت. در این تلفن می‌توان کتاب راهنمای تلفن شخصی؛ عمومی‌ و یا کشوری ایجاد نمود.

۳- اینترفیس کاربر

تلفن تحت شبکه نرم افزاری ها واسط قوی کاربر و کنترل‌ کننده‌های حساس روی آنها نصب شده است که جایگزین دکمه‌ها و کنترل‌ کننده‌های ضعیف در تلفن‌های سنتی می‌باشد. در این سیستم تلفن کردن با استفاده از Drop و Drag خیلی سریع انجام می‌گیرد.

۴-Virtual Conference room

ایجاد ارتباطات کنفرانسی در این تلفن خیلی سریع قابل انجام می‌باشد. دراین سرویس برای اضافه کردن کاربران اضافی به کنفرانس می‌توان آنها را با Drag کردن ازروی Directory و رها کردن آن (Drop) روی واسط کاربر به کنفرانس دعوت نمود و بدین ترتیب ایجاد یک اتاق کنفرانس مجازی می‌کنیم. به محض اینکه یک کنفرانس صوتی ایجاد شد می‌توانید کاربردهایی را که روی desk top است را با تمام اعضای کنفرانس به اشتراک گذارید (با انتخاب آنها از روی لیست drag کرده و در اتاق کنفرانس مجازی رها می‌کنیم.)

این تلفن را می‌توان بصورت stand alone نیز بکار برد.

قابلیت‌هاو مشخصات این تلفن به قرار زیر می‌باشد:

در این تلفن کاربر می‌تواند تاریخچه کلیه ارتباطات برقرار شده و دفترچه تلفن نرم‌افزاری خود را مشاهده نماید.

کاربر می‌تواند بااستفاده‌ از Keyboard و باDial Pad Window اقدام به شماره‌گیری نماید و بااستفاده ازDrag and Drop ارتباط خود را با مقصد برقرار‌سازد.

این سیستم می‌تواند فایلهای صوتی را اجرا نماید.

این سیستم جزئیات تماسهایی که گرفته شده را می‌تواند نمایش دهد.

این سیستم دارای Help بوده‌‌و با مطالعه آن به هر نوع سئوالی پاسخ داده می‌شود.

سرویس Caller IDرا ارائه می‌دهد.

ارائه سرویسCall Deflection کاربران می‌توانند مکالمات خود را بطوراتوماتیک‌به پست صوتی و یا پست الکترونیکی هدایت نمایند.

ارائه سرویس Call Transfer

ارائه سرویس Call Hold

کاربر می‌تواند با استفاده ازdrag and drop ایجاد کنفرانس نماید.

ارائه سرویس Do not Disturb

ارائه سرویس Redial Option

دارای دفترچه تلفن عمومی و یاخصوصی

شماره‌گیری با‌مشخص کردن اسم وDrag and Drop آن روی تلفن انجام می‌پذیرد.

دارای کنترل‌کننده بلندگو و یا Headset و میکروفون وزنگ می‌باشد.

ارائه سرویس Wake Up

این تلفنها خیلی پیشرفته می‌باشند وقابل استفاده با Laptop و یا کامپیوترهای Desktop می‌باشند. IP-Soft Phone دارای نــرم‌افزار کاربردی خیلی قوی VOIPمی‌باشد. معمولاً این نرم‌افزار در تلفنهای IP نیز وجود دارد.

تلفن تحت شبکه نرم افزاری  یکی از کاربردهای ویندوز می‌باشد واز اینترفیس استاندارد Open Application Programming استفاده می‌کندباIP Soft Phone می‌توان به Profile خود رفته و به تلفنهای خود در آنجا پاسخ داد.

USB Phones

این تلفن‌ دارای نرم‌ افزاری است که‌ بایستی‌ روی ‍PC نصب گردد. با نصب این نرم‌افزار یک Dial pad بر روی PC ظاهر می‌شود که می‌توان از آن با میکروفون و بلندگویی‌ که دارد ارتباطات تلفنی را از طریق شبکه اینترنت با هزینه خیلی کم برقرار نمود.

این تلفن به پورت USBکامپیوتر متصل می‌شود و از اجزای زیر تشکیل شده است:

۱- میکروفون

۲- بلندگو

۳-Tel box

این تلفنها دارای جعبه‌ای بنام‏Tel Box می‌باشد این جعبه ارتباط مستقیم با شبکه PSTN دارد. به این جعبه می‌توان تلفنهای معمولی جهت ارتباط با شبکه PSTN متصل کرد. این جعبه می‌تواند به پورتUSB کامپیوتر متصل شده و از آن طریق وارد شبکه اینترنت شویم و یا ازطریق شبکه اینترنت از Gateway اینترنت گذشته وارد شبکه PSTN شویم. کیفیت صوت دراین نوع تلفنها بسیار عالی وهزینه ارتباطات در آن پایین می‌باشد. با استفاده از این‌تلفن می‌توانیم ارتباط PC TO PC و یــا PC TO Phone برقرارسازیم. این تلفن بسیار User Friendly بوده و استفاده از آن بسیار آسان می‌باشد. از این تلفن می توان جهتVOIP استفاده نمود. مادامی کهOnline باشیم این تلفن‌می‌تواند مکالمات ورودی را دریافت نماید. بااین تلفن می‌توانRinging Tone های گوناگون را پشتیبانی نمود.بعلاوه این سیستم می‌تواندهزینه مکالمات اپراتورهای مختلف را چک کرده و با هم مقایسه نماید واپراتوری را انتخاب نماید که هزینه تلفن آن کمتر از سایرین است. USB Phone ادغام و یکپارچه‌سازی تلفن و اینترنت را برعهده دارد. این تلفن عملکردهای Web را پشتیبانی می‌نماید. برای مثال یک تاجر الکترونیکی با استفاده از این تلفن می‌تواند بر روی Web site کلیک کرده و بطور زنده با‌ یک نماینده صحبت نماید

برای راه اندازی و نصب ویپ در اصفهان با کیمیا شبکه تماس بگیرید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *