داخلی یا EXTENTION چیست؟

همانطور که در همه سیستم های تلفنی می بینید هر تلفن برای خود یک شماره دارد که از طریق آن می توان با آن تلفن تماس گرفت ، از آنجایی که شماره های نسبت داده شده بر روی تلفن ها فقط در محدوده آن سازمان معتبر می باشند به آنها داخلی  می گویند.

شما میتوانید بنابه نیاز خود، هر شماره‌ای که مایلید را به داخلی‌هایتان، اختصاص دهید. فقط توجه داشته باشید که بهتر است از شماره‌های زیر، استفاده نکنید:

آموزش ایجاد داخلی

آموزش ایجاد داخلی

برای تعریف داخلی به زیر منوی PBX Configuration می رویم. در پنجره جدید اولین گزینه از سمت چپ Extention نام دارد که مربوط به تعریف و یا ویرایش داخلی ها می‌باشد با کلیک روی آن وارد تنظیمات داخلی‌ها می‌شویم، برای اضافه کردن داخلی جدید از منوی سمت راست گزینه Add new Extention را انتخاب کنید.

آموزش ایجاد داخلی

شما میتوانید یکی از انواع داخلی را انتخاب و ایجاد کنید:

Generic SIP Device :SIP یک پروتکل استاندارد برای ATA ها و تلفن‌های VoIP است.
Generic IAX2 Device  :IAX برای ارتباط بین دو سرور استریسک مورد استفاده قرار میگیرد.
Generic ZAP Device :ZAP سخت افزاری ا ست که به سرور استریسک شما متصل شده ا ست، برای تعریف ماژولهای FXS نیز از این نوع استفاده میکنیم.
Other (Custom) Device :این اصطلاح برای نامگذاری قطعات غیر استاندارد مانند ۳۲۳٫H است. همچنین میتواند برای نگاشت (map)  یک داخلی به یک شماره خارجی هم مورداستفاده قرار بگیرد.

برای ایجاد یک داخلی از نوع SIP ،Generic SIP Device را انتخاب کرده و دکمه ی submit را میزنیم، در قسمت هایی که در عکس مشخص شده اند، اطلاعات لازم را وارد کرده و submit را می زنیم:

User Extension  :داخلی ای که می خواهید به کاربر اختصاص دهید.
Display name : نام کاربر (اختیاری)
Secret :رمزی که به همراه شماره ی داخلی برای احراز هویت کاربر مورد استفاده قرار می گیرد.
فراموش نکنید که بعد از زدن دکمه Submit دکمه  Apply configuration را نیز بزنید.