کابل شبکه

 کابل شبکه

کابل شبکه یکی از مواردی است که توجه کمی به آن می‌شود و شاید این تصور غلط وجود داشته باشد که کیفیت کابل شبکه تاثیری بر عملکرد شبکه ندارد ولی از آنجا که داشتن شبکه‌ای پر سرعت مستلزم داشتن سیستم کابلی (پسیو) با کیفیت می‌باشد ماقصد داریم تا به صورت کلی و ساده به معرفی انواع کابل شبکه (utp-cat 1- cat 2-cat 3-cat4- cat5-cat5e-cat6)، کاربرد و نحوه و شرایط استفاده از آن بپردازیم.

 کابل در شبکه‌های کامپیوتری

امروزه از کابل‌های مختلفی در شبکه‌ها استفاده می‌گردد. نوع و سیستم کابل‌کشی استفاده شده در یک شبکه بسیار حائز اهمیت است. در زمان طراحی یک شبکه می‌بایست با رعایت مجموعه قوانین موجود در خصوص سیستم کابلینگ، شبکه‌ای با حداقل مشکلات را طراحی نمود. با این که استفاده از شبکه‌های بدون کابل نیز در ابعاد وسیعی گسترش یافته است، ولی هنوز بیش از ۹۵ درصد سازمان‌ها و موسسات از سیستم‌های شبکه‌ای مبتنی بر کابل، استفاده می‌نمایند.

 

معرفی انواع کابل شبکه

– کابل شبکه  UTP – Unshielded Twisted Pair

این مدل کابل  که به عنوان محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین کابل شبکه شناخته می‌شود به صورت ۴ زوج سیم به هم تابیده شده با رنگ‌های نارنجی , سبز, آبی و قهوه ای که صورت استاندارد تعریف شده‌اند در بازار موجود می‌باشد.

دسته بندی کابل‌های شبکه که با مخفف cat یا همان category شناخته می‌شود نه تنها در بستر شبکه بلکه حتی در سیستم‌های تلفنی سنتی نیز استفاده میگردد.

 -کابل شبکه CAT1

مورد استفاده آن در سیستم‌های تلفنی می‌باشد و امکان استفاده در شبکه‌های کامپیوتری را ندارد.

 – کابل شبکه CAT 2

عمدتا در شبکه‌هایی با توپولوی رینگ مورد استفاده قرار میگرفت و حداکثر سرعت انتقال دیتا از طریق آن ۴Mbps بود که هم اکنون از رده خارج و منسوخ شده‌اند.

 

 

کابل شبکه

 

 

– کابل شبکه CAT3 و CAT4

در شبکه‌های Token Ring استفاده می‌شدند که به ترتیب سرعت انتقال دیتا در آنها ۱۰ و ۱۴ مگ بود. حداکثر طول هر کابل  در این دو مدل ۱۰۰ متر می‌باشد که البته به طور تجربی طول کابل‌ها بعد از ۷۰ متر دچار افت سیگنال و کیفیت در انتقال دیتا می‌شوند.

-کابل شبکه CAT5

در این مدل به دلیل ضریب تابندگی بالاتر زوج سیم‌ها به هم سرعت انتقال دیتا بالاتر رفت و به عدد ۱۰۰Mbps رسید.

-کابل شبکه CAT5e

نسخه ارتقا یافته CAT5 توانست سرعت انتقال داده‌ها را به ۱۰۰۰Mbps برساند که تا امروز محبوب‌ترین کابل UTP بوده و عمدتا در شرکت‌ها، سازمان‌ها و اماکنی که دارای شرایط محیطی مناسب و به دور از نویز بوده، مورد استفاده قرار گرفته است.

-کابل شبکه CAT6

بسیار شبیه کابل CAT5e بوده با این تفاوت که در طراحی این نوع کابل از یک جداکننده به جهت کاهش تاثیر نویز الکترومغناطیس  بین ۴ زوج سیم تابیده شده، استفاده گردیده است. و البته سرعت انتقال دیتا را تا طول ۵۵ متر به حداکثر ۱۰Gbps رسانده است.

در سال ۲۰۰۹ کابل CAT6A با کیفیت بالاتر در زمینه انتقال دیتا و تاثیرپذیری کمتر در برابر نویز و اختلالات الکترومغناطیسی به بازار عرضه شد.

– کابل شبکه CAT7

جدیدترین گروه از کابل‌های شبکه که سرعت ۱۰Gbps را تا حداکثر فاصله ۱۰۰ متر فراهم می‌کند و در طراحی این کابل شیلد جداگانه برای هر زوج سیم به طور مجزا در نظر گرفته شده است. معمولا از این کابل برای ارتباط بین سرورها، سوئیچ‌ها، تجهیزات ذخیره‌سازی و برای برقراری ارتباط به عنوان Backbone در مراکز داده (Datacenter) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با ما تماس بگیرید

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *